Millal tuleb tööandjal TSD esitada ka siis, kui väljamakseid tehtud ei ole?
Tööandja peab töölepingu seaduse §33 lg 1 kohaselt maksma töötajale töötasu üks kord kuus, kui tasu maksmiseks ei ole kokku lepitud lühemat tähtaega. Seetõttu eeldab Maksu- ja Tolliamet, et töölepinguga töötajale tehakse kalendrikuus töötasu väljamakseid, mis tuleb deklareerida TSD lisal 1 või 2. Näiteks kui töötamise registris on registreeritud töölepinguline kanne novembris, siis hiljemalt detsembris maksab tööandja töötajale palga, mis tuleb tööandjal deklareerida 10. jaanuariks.
Kui aga tööandja ei tee kalendrikuus töötajale töötasu väljamakseid, ent samas on töötajal töötamise registris kehtiv töölepinguline kanne, on tööandjal sotsiaalmaksuseadusest lähtuvalt reeglina kohustus deklareerida ja tasuda kuumääralt sotsiaalmaks. Juhul kui tööandja ei tee töötajatele kalendrikuus töötasu väljamakseid, nagu seaduses ette nähtud ning tal puudub töötaja eest kohustus tasuda sotsiaalmaksu ka kuumääralt (näiteks kui töötaja on pensionär või kui töötajal on mitu tööandjat), siis peab tööandja seda kinnitama ja esitama nö null-deklaratsiooni.
Kuna maksuhaldur lähtub TSD esitamise kohustuse hindamisel töötamise registri andmetest, on oluline, et töötamise registri kanded vastaksid tegelikule olukorrale. Tööandja peab üle vaatama töötamise registri kanded ning viima need kooskõlla kehtiva olukorraga. On olnud mitmeid juhtumeid, kus tööandja on füüsilise isikuga sõlminud võlaõigusliku lepingu, aga töötamise registris on registreeritud töötaja töölepinguga. Samuti on paljud lõppenud töösuhted töötamise registris lõpetamata.
Allikas: Maksu-ja Tolliamet